Co je to grass-fed máslo a jak ho vybírat?

Pokud si vybíráte kvalitní a opravdové potraviny (stejně jako my!), v případě mléčných výrobků preferujete tzv. grass-fed výrobky, které pochází od kraviček krmených výhradně trávou (popř. senem). Takové mléčný výrobek má úplně jinou nutriční hodnotu než mléko od kraviček z konvenčního chovu, které jsou krmené kukuřicí, sójou a dalšími konvenčními krmivy – více o rozdílech v mléku BIO kvality a konvence jsem psala tady.

grassfed_krava

Dříve jsme nabízeli ghí v bláhovém nevědomí, že se jedná vždy o grass-fed máslo, ale nebylo to tak. Po několika dotazech našich zákazníků jsme se vypravili po stopách našeho ghí a dnes v naší nabídce najdete jen ghí, které je opravdu od kraviček krmených trávou. Pozitivně se to odráží na chuti a vůni, ghí je daleko voňavější, hutnější a chutná po oříšcích.

Zajímáte se (a my jsme rádi, opravdu!), odkud je naše máslo a zda-li neplánujeme ghí dělat také z Kerrygold másla. Připravila jsem pro Vás pár informací, které můžou pomoci pochopit, proč si myslíme, že nejlepší ghí, které můžeme nyní nabídnout je právě to naše, které nabízíme.
Máslo (resp. mléko) bereme z Polabských mlékáren, která odebírá ze 13 malých farem ekologického zemědělství v oblasti Krkonoš, Vysočiny a Šluknovského výběžku. Kravičky, které na farmách žijí, jsou z minimálně 90% krmené trávou. Tato hodnota je průměrem mléka ze všech těch farem – některé kravičky jsou z farem krmených trávou ze 100%, protože si farma nemůže vypěstovat bio krmivo díky nepříznivým podmínkám počasí (ano, veškeré krmivo v ekologickém zemědělství musí být na dané farmě vypěstované). Pokud jsou krávy krmené osivem (do 10% z celkového objemu), je to za účelem obohacení stravy energetickým krmivem a kravička je tak krmená jen v období laktace a a v lepší případě individuálně podle užitkovosti – využívají se krmiva jako bio tritikale, bio oves. Nejedná se tedy o podobný mód jako v konvenčním zemědělství, kde je hlavním zdrojem krmiva z důvodu úspory právě sója a kukuřice.

Občas se objeví nejistota, zda je mléko v bio kvalitě z Polabským mlékáren opravdu grass-fed, když jeho struktura je jiná ve srovnání s nejznámějším grass-fed máslem, kterým je Kerrygold. Máslo Kerrygold pochází z Irska a pyšní se tím, že jsou irské pastviny jedním z nejlepších míst pro krmení krav trávou pro své příznivé podnebí a krávičky tráví 300 dnů v roce na pastvě.

Krávy nejsou pěstované v ekologickém zemědělství a jsou krmené z 85% trávou a v zimním období jsou krmené sojou a kukuřicí. Jelikož se nejedná o ekologický chov, není zde zaručený ekologický chov týkající se přesného postupu léčny nemocí antibiotiky a hormony a  v některých zdrojích se uvádí, že krmivo může pocházet z GMO (genetiky modifikovaného) až ze 3% z celkového objemu krmiva. Často je v diskusích zmiňovaná sytě žlutá barva másla Kerrygold, která je daleko výraznější například ve srovnání se zmiňovaným máslem z Polabských mlékáren. Žlutá barva másla je nejvíce ovlivněná karotenoidy (samozřejmě v trávě primárně) v potravě. U našeho BIO mléka víme, že se do potravy nepřídávají žádné jiné potraviny bohaté na karotenoidy (vše musí být bio osivo), u Kerrygold nemůže být nic takového zaručeno, protože se nejedná o ekologický chov. Osobně spekuluji, že Kerrygold na podporu svého produktu a jeho marketingu (ve kterém jsou mimořádné dobří!) ve snaze odlišit tento produkt může krávy dokrmovat krmivem bohatým na karotenoidy.

Za mě osobně je bio máslo z Polabských mlékárem jasnou volbou, protože vedle kvalitativního srovnání (navíc 100% GMO free) jde o lokální potravinu, kterou ráda podpořím naše zemědělce, protože si jejich práce, speciálně v ekologických chovech velice vážím. Všichni víme, prodávat kvalitní potraviny je náročnější než lákat zákazníka na slevu, ale oni to nevzdali a vedle zisku je pro ně důležitá také udržitelnost zdrojů.

Ať už se vy rozhodnete jakkoliv, moc mě těší, že o svém jídla přemýšlíte a zajímáte se. Tohle je nesmírně důležitý krok a takové „průzkumníky“ naše společnost potřebuje.

Zdroje:
<http://www.kerrygold.co.uk/home/our-story/
https://www.goodreads.com/author_blog_posts/7335567-dear-mark-kerrygold-and-gmos-primal-jainism-and-saffron-as-a-suppleme

No Comments

Post a Comment