Projekt „Jedu na tuky“ – Vstupní hodnoty

Znát svůj výchozí zdravotní stav je základ při jakékoli změně životosprávy. Díky přesně změřeným hodnotám je snadné odlišit domněnky od opravdové změny v ukazatelích zdraví. Julie i Petr se tohoto úkolu chopili opravdu poctivě a nechali se komplexně prověřit; krevní testy, měření tělesné kompozice a prověrka fyzické zdatnosti byly samozřejmostí.

Tělesná kompozice

Tělesná kompozice se měřila na tom nejpřesnějším, co je dnes k dispozici, na přístroji InBody. Nejvíce náš bude zajímat poměr svalové a tukové tkáně a taky celková váha.

Julie má všechny hodnoty v normě, ale i tak to nejsou čísla úplně perfektní. Ideálně by to chtělo přidat trochu svalové hmoty. To je jeden z jejich cílů a úkolů pro CrossFit HomeTown, tak uvidíme, jak se s tím poperou.

Telesna-kompozice-Julie

Petr už se tak hezkým výsledkem chlubit nemůže, právě naopak! Všechny hodnoty jsou vysoko nad normálem a zejména obsah tuku je slušně řečeno průšvih. Zredukovat 46,9 kg tuku je priorita číslo jedna! Jediné, co hraje v jeho prospěch je vysoký podíl svalové hmoty. Snad se mu ji při shazování kil podaří udržet.

Telesna-kompozice-Petr

Další velký červený vykřičník pro Petra je 213,6 cm2 viscerálního neboli orgánového tuku. To je témět dvojnásobek maximální přijatelné hodnoty v jeho věku. Příliš viscerálního tuku je spojováno se zvýšeným rizikem vzniku řady civilizačních nemocí jako cukrovka, mrtvice, rakovina, srdeční onemocnění, atd. Žádná sranda.

visceralni-tuk-petr

 

Krevní testy

Julie má většinu hodnot v normálu. Mírně zvýšený má celkový a LDL cholesterol, to je ale vyváženo zvýšeným žádoucím HDL cholesterolem, takže výsledný index aterogenity je zcela v normálu. Zvýšený je také ukazatel zánětlivosti ASLO, který signalizuje vyšší aktivitu imunitního systému. Problém by to byl pouze pokud by byly vysoké hodnoty opakované. Zvýšená je ještě hladina homocysteinu, která je spojována s vyšším rizikem civilizačních chorob. Příčinou může být nedostatek některých B vitamínů, konzumace alkoholu nebo dědičné předpoklady.

 

krev-julie-komentar

Petr má vykřičníků opět podstatně více. Hned první řádky signalizují zvýšené jaterní hodnoty a zvýšená kyselina močová značí, že krom jater jsou přetěžovány i ledviny a riziko jejich poškození roste s každým dnem. Cholesterol, ač není zvýšený zdaleka tolik jako u Julie, má zcela nevhodnou kompozici. Nedostatek prospěšného HDL a nadbytek rizikového LDL v kombinací s přemírou triglyceridů v krvi tvoří opravdu hrozivý index aterogenity, který je pro srdce ohrožením. Zvýšený je tak jako u Julie homocystein a oba mají také málo vitamínu D. Vitamínu B12 má nyní Petr dostatek (i když méně než Julie). Bude zajímavé pozorovat, jak se bez živočišných potravin v jídelníčku tento údaj změní.

krev-petr-komentar

 

Vlastní měření

Samostatně pak oba budou každý den zaznamenávat cukr v krvi a obsah ketonů v krvi i moči.

Petr na začátku experimentu naměřil 6,3 mmol/L cukru v krvi a 0,7 mmol/L ketonů v krvi. Julie naměřila 5,4 mmol/L cukru v krvi a 0,6 mmol/L ketonů v krvi. Hladina cukru by měla zůstat stejná nebo o něco nižší (u Petra) a ketony by měly jít výrazně nahoru, pokud se bude ketóza opravdu dařit.

Budou se taky vážit, měřit tep a tlak, zapisovat jídla, pitný režim, výkony na tréninku a pocity, kterých určitě nebude málo. Takže už víme, odkud se odrážíme. Teď už nezbývá, než držet palce, že se povede ty červené vykřičníky vymazat.

Sledujte celý náš projekt na blogu ZDE.

Tags:
No Comments

Post a Comment