Paleo

Paleo je životní styl, který vychází ze stravovacích návyků našich předků, období paleolitu, které bylo nejdelším obdobím ve vývoji člověka. Hlavní součástí jejich jidelníčku byly rostliny, maso, mořské plody a plodiny nabité živinami.

r8hnk29y-1400583091

Zemedělství přineslo do našeho jídelníčku pšenici, cukr, chemicky zpracovanou zeleninu a oleje ze semen. Právě s příchodem zemědělství se lidé začali potýkat s civilizačními chorobami jako cukrovka (diabetes 2.typu), kardiovaskulární onemocnění, obezitu nebo autoimunitní onemocnění. To je důvod, proč paleo zdůrazňuje návrat k přirozenějšímu stravování.

Pro paleo nenajdete jednu universální definici, ale každý si principy může přizpůsobit sobě. Někdo je zastáncem úplného vyloučení všech obilovin a ovoce, jiný si občas dá brambory nebo rýže, protože zná původ té potraviny a jeho tělo takovou potravinu dobře snáší. Přes tyto rozdíly najdete v paleo společné principy, které říkají:

  • Jíst celé, průmyslově nezpracované a výživově hodnotné potraviny – tzv. opravdové jídlo. Upřednostnit maso a vejce ze zvířat krmených trávou (tzv. grass fed) nebo volného chovu, ryby z divokých vod a zeleninu. Pochutnávat si na ovoci, ořechách a semenech v omezené míře. Zajímat se o původ potraviny, kterou konzumujeme.
  • Vyhýbat se potravinám, které nám škodí a působí zánětlivě a nabourávají přirozené metabolické procesy v těle. Z jídelníčku tak vyloučit potraviny obsahující lepek, luštěniny, rafinovaný cukr a průmyslově zpracované potraviny.
No Comments

Post a Comment