V čem jsou naklíčená konopná semena lepší?

Klíčení, namáčení nebo fermentování jsou tradiční metody, které naši předkové používali při přípravě pokrmů z různých semen, obilovin, ořechů nebo luštěnin. Zdá se, že i bez laboratoří přišli na to, že se tím stanou tyto suroviny výživnějšími. Co to ale přesně znamená? Co se v konopném semínku po naklíčení z výživového hlediska změní?

Klíčení překonává přirozenou obranu semen

Rostliny mechanicky a chemicky chrání svá semena proti lidem a zvířatům. Klíčení slouží k překonání této obrany; simuluje prostředí, ve kterém semínko mění chemickou strukturu tak, aby poskytlo živiny rostlině, která z něj má vyrůst. Díky tomu se obsažené živiny stávají vstřebatelnější i pro člověka. Celkový obsah využitelných živin se zvedne až 10 násobně.

Jak se změní sacharidy?

Obyčejné konopné semínko obsahuje průměrně 2 % jednoduchých cukrů. Po naklíčení jich však zůstane méně než 0,2 %. Téměř všechny rychlé cukry se využijí jako energie při klíčení a ze sacharidů zůstane v semínku v podstatě jen vláknina.

Jak se změní bílkoviny?

Velké shluky globulárních bílkovin se po naklíčení rozkládají na lépe vstřebatelné oligopeptidy nebo přímo aminokyseliny. Naklíčené semeno je také bohaté na aktivní enzymy, které pomáhají v kvalitním vstřebávání bílkovin. Celkový obsah bílkovin se nezmění, ale jejich vstřebatelnost vzroste až na 95%.

Jak se změní tuky?

V obyčejných konopných semenech se tuky vyskytují převážně v klasické podobě TAG (triglyceridů), které v těle mohou sloužit mimo jiné pro tvorbu tukové tkáně. V naklíčených semenech se až 25% z nich rozkládá na DAG (diglyceridy), které putují do jater a jsou ihned využity jako zdroj energie. DAG podporují metabolismus a zvyšují spalování, takže pomáhají s hubnutím.

Jak se změní obsah anti-oxidantů a vitamínů?

Například olej z naklíčených konopných semen obsahuje o 29% více tokoferolů (antioxidanty) a o 131% více vitamínu E než kdyby byl vyroben ze semen obyčejných. Vitamín E zvyšuje účinnost obsažených omega-3 tuků, takže zvedá i anti-oxidační a protizánětlivý potenciál oleje.

A právě proto má Nutric ve své nabídce konopný olej i protein z naklíčených semen.

Konopny olej PREMIUM BIO 500ml

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.