​Whole30 od Nutric bistra – Nejčastější otázky

1) Je Whole30 dieta vhodná na hubnutí?

Whole30 není ani tak dieta, jako o 30 denní program změny stravovacích návyků a životního stylu. Přesto více než 90 % lidí během programu zhubne či dosáhne optimální váhy vlivem zlepšení zdravotního stylu. Po ukončení prvních 30 dní lze buďto i nadále pokračovat se stravováním podle Whole30 nebo Paleo či Low carb high fat stravováním. Čím déle pak s novým jídelníčkem vydržíte, s tím větší pravděpodobností dokážete váhu udržet nebo zhubnout ještě více.

Cílem programu Whole30 je změna k lepšímu na celý život*:

  • Zlepšení zdravotního stavu (zbavení se zánětů, ekzémů, alergií, zažívacích problémů, únavy a mnoho dalšího)
  • Zbavení se stravovacích zlozvyků jako je přejídání a hladovění, závislosti na jídle, sladkém nebo průmyslově zpracovaných potravinách, nočních nájezdech na ledničku,
  • Zvýšení sebedůvěry, životní energie a spokojenosti

Dle zkušeností absolventů programu je dobré tento program zopakovat 1–2× ročně.


2) O čem je tedy stravování podle Whole30?

Jíte zejména maso, ryby a plody moře, vejce, zeleninu, ovoce, a přirozené a kvalitní tuky.

Naopak zcela vyloučené jsou cukr, alkohol, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a jakékoli průmyslově zpracované produkty a pamlsky.

Po celou dobu trvání programu Whole30 se nedoporučuje se vážit a měřit nebo počítat kalorie. Tělesná hmotnost totiž běžně kolísá během dne (před/po jídle, stolici, atd.) plus mínus až 1,5 kg denně. Navíc váha neodráží změnu tělesného složení (svaly vs. tuk). Důležité je, jestli se cítíte lépe.

3) V čem je Whole30 stravování jiné od ostatních diet?

Program je založen na mnoha klinických studiích o vlivu stravování na zdraví, tělesnou váhu a psychickou pohodu. Z těchto studií právě plyne důraz na psychologický aspekt změny životního stylu namísto pouhé změny jídelníčku. Program dává důraz na to, aby jste abyste neměli pocit, že se omezujete nebo trpíte.

Dává mnoho nástrojů pro usnadnění vůle přetrvat u nového jídelníčku delší dobu a nesklouznout zpátky ke starému způsobu stravování. Mezi ně patří sledování pokroku, zápis toho, co jste jedli a jak se cítíte, focení se na začátku a po nějaké delší době, a podpora komunity. Zároveň odstraňuje běžné sebemrskačství­sebemrskání pravidelným měřením na váze nebo obvodu v pase. Nepočítáte dokonce ani kalorie.

Stravovací program Whole30 byl vytvořen byl v roce 2006 v USA a od té doby jím prošlo úspěšně statisíce lidí. Whole30 krabičky od Nutric bistra pak vyzkoušelo zatím asi 100 lidí a 90 % zákazníků je hodnotí jako výborné.

Na podporu programu navíc vyšlo i v češtině několik knih, které si můžete koupit ve velkých knihkupectvích nebo v bistru za zvýhodněnou cenu.

  

Knižní nabídka na rozvoze Nutric bistra

 

Whole30 má obrovskou podpůrnou komunitu na webu a facebooku jak celosvětově, tak v Čechách.

4) Už jsem držela mnoho jiných diet a vždy došlo k jojo efektu, bude to jiné?

Každý z nás je jiný a individuální výsledky se mohou lišit. Vždy zaleží na sebekontrole. Pokud máte stále chuť na sladké nebo chipsy, doporučujeme si program Whole30 prodloužit třeba i na 90 dní. Pokud Vám tento způsob stravování vyhovuje, není důvod přestávat a je možné na dietě zůstat dlouhodobě, třeba až do konce věků.

5) Dodržuje tato krabičková dieta Whole30 přesně?

ANO, dodržujeme všechna doporučení stanovené Whole30 programem.

6) Jaká je velikost porcí? Nebudu mít hlad?

Určitě nebudete. Děláme standardní velikost jídel stejně jako v bistru ve dvou variantách – 3 jídla denně a 5 jídel denně. Pro ty hladové, pro ty s větší postavou nebo vyšším fyzickým výdeajem energie, doporučujeme verzi 5 jídel. Více jídel denně také snižuje pravděpodobnost vašeho úletu ke sladkostem.

Je možné objednat i variantu se svačinami

  • 2 jídla denně (oběd, večeře), 340 kč/ den základní cena před slevami až 10 %
  • 3 jídla denně (snídaně, oběd, večeře), 400 kč/ den základní cena před slevami až 10 %
  • 5 jídel denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře), 520 kč/ den základní cena před slevami až 10 %


7) Co když mám potravinovou intoleranci nebo alergii?

Cukr, mléčné produkty, lepkové obiloviny, a rafinovanou sóju nepoužíváme v bistru vůbec. Ve Whole30 pak nejsou povolené obiloviny žádné, stejně tak ani fermentovaná sója (např. tempeh).

Dle individuálních požadavků na alergeny a intolerance, jsme schopni pro Vás připravit také jídlo bez některých nebo všech následujících alergenů:
* Vejce * Celer * Sezam * Ryby * Hořčice * Lilkovitá zelenina (Lilek, Papripka, Rajčce) * Oříšky * Avokádo * Vepřové maso.

8) Musím v rámci programu dokončit celých 30 dní?

Whole30 standardně trvá 30 dní, ikdyž z výzkumu o navycíchnávycích lidí vyplývá, že minimální doba pro upevnění nového návyku (nového způsobu stravování) je 66 dní. Whole30 je možné dodržovat i kratší dobu, ale ze zkušeností autorů Whole30 je minimální efektivní doba právě 30 dní. Ta je pak následována přibližně 14 dny zařazování vyloučených potravin, aby jste abyste byli schopni identifikovat ty, bez kterých se cítíte lépe (například mouka a obiloviny).

9) Mohu program Whole30 opakovat?

Stravovat se podle Whole30 doporučení je možné libovolně dlouho a je možné je i opakovat kolikrát budete chtít.

10) Proč je cena krabičkové dieta vyšší než jiné krabičky?

Ve srovnání s konkurencí většiny krabičkových programu Vám dáváme daleko více zeleniny a naopak vynecháváme k snídani muslimüsli, různé druhy chleba, jogurty, atp. Naše maso je v té nejvyšší bio nebo farmářské kvalitě, což poznáte zejména na skvělé chuti.

11) Mohu přerušit dietu kvůli dovolené nebo služební cestě?

ANO, o přerušené dny se Vám dodávka krabiček prodlouží.

12) Jak a kdy mi krabičky dovezete?

Časové zóny:

Po-Pá

Osobní odběr po 8.30h

Osobní odběr po 16h, doručení 16:30–18:30h nebo 19–21h

So-Ne

Osobní odběr po 16h, doručení 16:30–18:30h nebo 19–21h

13) Jaká je cena dopravy?

Cena dopravy zavisí na vzdálenosti od našho bistra na Palmovce na Praze 8. V tuto chvíli je to takto:

  • Praha 2, 3, 6, 7, 8, 9: 70 Kč/den
  • Praha 1, 4: cca 100 Kč/den
  • Praha 5, 10–22: cca 160 Kč/den

16) Kdy můžu začít?

Začínáme každý týden v pondělí odpoledne s krabičkami na následující den.

14) Co když potřebuji poradit se specifickými požadavky?

Obraťte se prosím na některého z ověřených výživových poradců = stránka poradci

15) Jaký je rozdíl mezi Whole30 a Paleo?

Výživová doporučení Whole30 jsou velmi podobná Paleo. Paleo je o něco volnější v pravidlech co by se mělo a nemělo jíst. Ve zkratce Whole30 dovoluje brambory a zelené fazolové lusky (technicky vyloučené v paleo jako luštěnina).

16) Kde se dozvím více o Whole30, paleo a zdravém stravování?

Knižní nabídka na rozvoze Nutric bistra

  

Ukázkové denní menu

Whole30 – ukázkové menu

Objednávejte zde >>>